Kronikë

Dokumenti/ Humbi jetën në komisariat, zbulohet skeda e vdekjes së të riut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 05/05/22 |
Opi Nion

Është zbuluar skeda e vdekjes së 31-vjeçarit Ilvi Meta, i cili ndërroi jetë në ambientet e komisariatit të Policisë Kavajë.

Sikurse bën me dije edhe dokumenti i mëposhtëm vetëvarje në litar dhe asfiksi janë shkaqet e vdekjes së të riut. Ndërsa ora e vdekjes është 18:50 e mbrëmjes së të mërkurës.

Policia dhe Agjencia e Mbikëqyrjes Policore deklaruan se i riu ishte vetëvarur me lidhësen e kapuçit të bluzës, ndërkohë që familjarët hedhin dyshime për dhunë nga policia. Babai i të riut tha në një deklaratë për mediat se 31-vjeçari nuk kishte shenja në fyt dhe nuk ishte i nxirë, duke hedhur poshtë njoftimin e autoriteteve se i riu është  vetvrarë.

Ilvi Meta ishte shoqëruar nga policia pasi gjykata kishte caktuar masën e arrestit me burg për të, për një vjedhje në një banesë.

Ai akuzohej për vjedhjen e një makine qepëse dhe makine pllakash nga një banesë në Kavajë në 2 prill.

Ndërkohë,  për ngjarjen Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka arrestuar në flagrancë 3 punonjës policie, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim i detyrës”.

Pas