Bota

Do priste lidhjet e mafies me politikën,40 vite nga vrasja e gjeneralit Dalla ChiesaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:51 - 03/09/22 |
Opi Nion

Kanë kaluar 40 vjet nga sulmi në të cilin humbën jetën gjenerali Carlo Alberto Dalla Chiesa, i sapo emëruar si prefekt i Palermos, gruaja e tij Emanuela Setti Carraro dhe oficeri i policisë Domenico Russo. Më 3 shtator 1982, ndërsa ishin në makinën e tyre, gjenerali Dalla Chiesa dhe gruaja e tij u vranë nga një komando me të shtëna kallashnikovi.

Pas 13 ditësh agonie, në sulm humbi jetën edhe agjenti rus, i cili e ndiqte çiftin në një makinë shoqëruese. Projekti i Dalla Chiesa – i njohur tashmë për aksionin kundër terrorizmit të Brigadave të Kuqe – ishte goditja e strukturës ushtarake të Cosa Nostra dhe thyerja e sistemit të marrëveshjeve të fshehta midis mafies dhe politikës, por kur gjenerali u vra, ai nuk arriti të merrte kompetencat që i jepte posti i ri./Opinion.al

Pas