Kronikë

Djali vrau gruan e kunatën/Gjyshi kërkon të takojë nipin e mbesën: Do t’i marr


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:48 - 14/12/21 |
Opi Nion

Bedri Musta, babai i Gazmend Mustës i cili është dënuar me burg përjetë, për vrasjen e bashkëshortes së tij dhe kunatës (motra e gruas), kërkon që të shohë dy fëmijët e të birit, nipin dhe mbesën.

Fëmijët e çiftit janë dërguar në fshatin SOS në Tiranë, ndërsa kujdestarinë e tyre e ka daja.

Babai i autorit të krimit, Bedi Musa ka folur për mediat dhe është shprehur se ai dhe bashkëshortja (gjyshi dhe gjyshja), nuk janë lejuar t’i takojnë fëmijët.

Do t’i marr, gjallë në botë kjo kokë sa të jetë, nuk do i lë. Pse? Se gjykata e shkallës së parë pasi mori një fëmijë 10 vjeç e pyeti e tronditur në maksimum për vrasjen e nënës fëmija kishte frikë të përgjigjej dhe ka thënë unë nuk dua të vete gjyshi. E është marrë miratim nga Apeli pasi i ka dhënë kujdestarinë dajës.

Daja nuk i njihte fare këta fëmijë, kush ishte djali apo çupa nuk kishte vajtur një herë te motra ku jetonte në Ballsh.

E të gjithë ata njerëzit që vijnë sot e mbështesin në gjyqe sot qenkan shumë të dashur për fëmijët e Gazmendit dhe deri dje ata nipër ata mbesa xhaxhallarë nuk i dinin.

Unë kërkoj fëmijët. Jam në Apel dhe po kërkoj me insistim të më dalë gjyqi nga data 24 maj kur shkalla e Parë më ka dhënë të drejtën mua dhe gruas për të takuar fëmijët dhe nuk i kemi takuar.

Zotëria që ka marrë kujdestari plus rëndimi që kanë fëmijët kanë dhe rëndimin për mos takuar dy gjyshërit e babanë e tyre që i ka lindur dhe rritur.

Zotërinjtë avokatë thonë që është familje vrasësi, si do më japësh mua ti këtë që i ndodhi halli djalit tim? Për çfarë, kush e vrau? Bashkëshorti, se e pa të paarsyeshme ofendimet që bënë nga motra deri te gruaja”,-tha për mediat Bedri Musta.

Pas