-Kulturë

Djali i Giuseppe Garibaldit kërkonte të ndihmonte kryengritësit shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:31 - 19/12/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja

“Le Monde illustré” ka botuar, me 7 janar 1911, në faqen n°328, një shkrim në lidhje me ndihmën që gjenerali Ricciotti Garibaldi dëshironte t’u ofronte asokohe kryengritësve shqiptarë.

Ricciotti Garibaldi dhe lëvizja shqiptare

Gjenerali Ricciotti Garibaldi sapo ka formuar një grup vullnetarësh me të cilët ka vendosur — duke ndjekur traditën e familjes së tij — për të shkuar dhe për t’u ofruar ndihmë kryengritësve shqiptarë.

Ne e dimë që Shqipëria është aktualisht në mes të një kryengritjeje kundër qeverisë së Kostandinopojës; madje duket, përkundër qetësimeve zyrtare, se kryengritësit kanë arritur suksese të rëndësishme kundër trupave të rregullta, në çdo rast ato mbahen nën kontroll dhe paqësimi që na u njoftua si i afërt para disa muajsh ende nuk është një çështje e mbyllur.

https://www.darsiani.com/la-gazette/kur-ricciotti-garibaldi-djali-i-giuseppe-garibaldit-kerkonte-t-u-vinte-ne-ndihme-kryengritesve-shqiptare/

Pas