Bota

Dhuna në Siri, Turqia nis bisedimet me Rusinë


               Publikuar në : 16:43 - 14/05/19 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar dhe homologu i tij rus, Sergei Shoigu, kanë diskutuar në lidhje për dhunën e përdorur në provincën Idlib të Sirisë.

Përmes një bisede telefonike dy ministrat kanë shprehur gatishmërinë e tyre për t’u angazhuar në uljen e tensioneve në Siri.

Lajmi për bisedën mes dy ministrave është konfirmuar nga ministria turke e Mbrojtjes.

Vala e dhunës në Sirinë veriperëndimore ka lënë të vrarë më shumë se 120 civilë.

Gjatë ditës së hënë, rebelët thanë se ndërmorën një kundërsulm ndaj forcave qeveritare në Provincën Idlib. Rajoni veriperendimor i Sirisë është bastion i fundit i opozitës në Siri pas tetë vjetësh të luftës civile.

Forcat presidentit sirian Bashar al-Assad, më 30 prill nisën një fushatë dhune ndaj rebelëve në Hama dhe Idlib./ Opinion.al E.Xh.

Pas