Aktualitet

Dhëndri i politikanit shqiptar arrestohet në Ohër për drogë? Flet kryebashkiakuBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:36 - 14/07/22 |
Opi Nion

Mediat në Maqedoninë e Veriut raportuan ditën e sotme se policia maqedonase ka zbuluar një “fabrikë” droge në fshatin Orovnik të Ohrit.

Sipas raportimeve të para, thuhet se janë zbuluar 3 000 rrënjë marijuanë, 100 litra vaj kanabisi si dhe 600 kg kanabis i tharë.

Vlerësimet e para të policisë maqedonase flasin se vlera e drogës së konfiskuar është shumë e madhe.

Mësohet se fabrika ka qenë e regjistruar si filialë e kompanisë Greenego 2018 nga fshati Drsllajcë i Strugës, por nuk ka pasur licencë për prodhim të marijuanës.

Sipas mediave maqedonase, në këtë aksion janë arrestuar 10 persona. Gjithashtu ato raportuan se në mesin e të arrestuarve është edhe dhëndëri i kryetarit të Bashkisë Pogradecit. Sipas tyre, dhëndri i kryebashkiakut ka qenë pronar i fshehur i kësaj “fabrike”.

Ndërsa menjëherë pas këtij lajmi ka ardhur edhe reagimi i kryebashkiakut të Pogradecit, Ilir Xhakolli.

Në një prononcim për “New24”, kryebashkiaku ka mohuar lajmin se dhëndri i tij është mes të arrestuarve për fabrikën e drogës në Ohër.

“Nuk e di si kanë dalë këto lajme, emri i dhëndrit nuk është i përfshirë. Ai momentalisht është me pushime në Turqi”,-ka thënë kryebashkiaku socialist.

Pas