Bota

Dështon ankandi, nuk shiten pikturat e Hitlerit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:14 - 10/02/19 |
b.f

 

Pesë piktura që thuhet se janë realizuar nga lideri nazist Adolf Hitler nuk kanë arritur të shiten gjatë një ankandi në Gjermani, ndërkohë që shtëpia e ankandeve Weidle shpresonte të mblidhte të paktën 45,000 euro nga shitja e tyre. Ankandi u zhvillua në Nuremberg, qyteti i njohur për grumbullimet massive të Hitlerit dhe më pas ku liderët nazistë u dënuan për krimet e luftës.

Anakandi u shoqrua me akuza për falsifikim, ndërsa kryebashkiaku i qytetit Ulrich Maly e cilësoi të gjithën si një shije të keqe.

 

Në ankand u përfshinë edhe objekte për të cilat u tha se kanë qenë në pronësi të diktatorit, përfshirë edhe një vazo dhe një karrige të thurur në krahun e së cilës gjendej kryqi me simbolin nazist. Në vitin 2015, Weidle shiti me shumë se 12 piktura te Hitlerit me një vlerë totale  rreth 400,000 euro./ M.B

 

Pas