Bota

Dështojnë korridoret humanitare në Ukrainë, palët akuza njëra-tjetrës  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:19 - 05/03/22 |
Opi Nion

Korridoret humanitare nga Mariupol dhe Volnovakha nuk do të ndërtohen sot.

Kjo është raportuar nga disa media ukrainase duke cituar burime të Kryqit të Kuq, sipas të cilave përpjekja e parë për një dalje të sigurt për civilët ka dështuar.

“Ne vazhdojmë negociatat vazhdimisht. Shpresoj që nesër të bëhet evakuimi i grave, fëmijëve dhe të moshuarve por tani për tani Rusia vazhdon të bombardojë”, tha – sipas të njëjtave burime – Zëvendëskryeministrja për riintegrimin e përkohshëm në territoret e pushtuara ukrainase, Irina Vereshchu.

“Evakuimi është planifikuar gjithashtu nga periferia e Kievit. Ne po përgatisim korridoret në Sumy, Kharkiv, Kherson,” tha ai. Sipas Kievit, arsyeja është se armëpushimi nuk respektohet nga rusët gjatë rrugës. Por presidenti Putin, i cituar nga Tass, argumenton se “puna e korridoreve humanitare, veçanërisht ajo e Mariupolit, pengohet nga nacionalistët ukrainas./Opinion.al

 

Pas