Aktualitet

Deputeti i PD: “Armëpushim” mes demokratëve! Hapja e PD duhet te nise nga …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:37 - 12/03/22 |
Opi Nion

Edhe deputeti i Partisë Demokratike, Lefter Geshtenja në mbledhjen sotme të Grupit Parlamentar të PD-së i kërkoi Bashës të bëjë një hap pas. Ai foli për një  “armëpushim” mes demokrateve, që situata te qetësohet dhe partia të bashkohet.

Sipas Gështenjës hapja dhe bashkimi i PD duhet të nisë nga rikthimi i demokrateve brenda institucioneve të partisë.

Lefter Geshtenja: Edhe pse gjykoj qe kjo mbledhje ka rendësi te veçante për shkak te situatës ku ndodhemi. Do te vlerësoja qe sot duhet te ishim te gjithë ne proteste ne mbështetje te qytetareve qe po protestojnë.

Gjithsesi unë po e nis aty ku e lëshe ne mbledhjen e fundit qe është koha qe çdonjëri nga ne duhet te bej një hap pas.

Me vjen mire qe edhe sot pothuajse te gjithë koleget këtu e artikulojnë ketë qe ju duhet te bëni një hap pas.

Duhet te bëjnë një hap pas duke filluar nga dy njerëzit qe e kane çuar PD ne ketë pike.

Unë do kërkoja një  “armëpushim” mes demokrateve, qe situate te qetësohet dhe demokratet te bashkohen.

Hapja dhe bashkimi i PD duhet te nise nga rikthimi i demokrateve  brenda institucioneve te partisë. Kjo lëvizje sipas meje është  e vetmja zgjidhje për te bashkuar demokratet  ne baze.

Është koha për te vepruar, nëse nuk veproni Ju z Basha  ky grup është i destinuar te shpërbehet.

Ju dhe ish kryetari Berisha jeni ulur dhe keni arritur marrëveshje me Ramen, ai ne 2008 e ju ne 2017.

S’besoj qe ka ndonjë arsye pse nuk mund te ulemi ne mes demokratesh për te gjetur një zgjidhje për bashkimin e PD dhe daljen nga kriza për një qellim akoma me te madh. Për t’ju ofruar shqiptareve një alternative qeveresise dhe per ta nxjerre Shqipërinë nga agonia.

Është koha për një reflektim dhe analize te thelle  pasi te gjithë jemi pjese e pergjegjesise nga veprimi apo mosveprimi i gjithsecilit.

Mendoj qe demokrateve ua kemi borxh djersen mundin sakrificen qe kane bere ne keto 31 vjet , është momenti qe tua kthejmë ketë borxh duke mos pare për karriget tona dhe duke tejkaluar vetveten.

Unë nuk bëhem pjese e asnjë klani qe ne një mënyre apo tjetër, me dashje apo padashje perçan PD. Une jam dhe do te mbetem me PD dhe do te kontriboj fort me mundesite qe kam  qe kjo PD te jete e bashkuar dhe force qeverisëse.

Jam i sigurte qe Partia Demokratike por edhe ne kete grup parlamentar ka plot njerez me integritet qe mund ti japim zgjidhje kësaj çeshtje.

Une do te deshiroja qe ky grup parlamentar te jete i bashkuar dhe jo i perçare per interesa personale te askujt.

Pas