Aktualitet

Deputeti anglez-Rishi Sunak:Merrni masa shpejt,do humbim zgjedhjet po s’kthyem shqiptarëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 10/11/22 |
Opi Nion

Numri i lartë i shqiptarëve që po kalojnë kanalin e La Manche vijon të jetë në vëmendjen e mediave britanike, por edhe të politikanëve në Britaninë e Madhe të cilët kërkojnë që të merren masa për të zgjidhur këtë çështje.

Së fundmi “The Sun” ka publikuar analizën e deputetit konservator James Daly, i cili i ka kërkuar kreministrit Rishi Sunak kthimin e shqiptarëve.

“Ne duhet të rregullojmë sa më shpejt sistemin tonë të azilkërkuesve, pasi numri i njerëzve që rrezikojnë jetën e tyre duke bërë kalimin e rrezikshëm në Kanalin e La Manche vazhdon të rritet e të rritet. Ndalimi i abuzimit me sistemin dhe përshpejtimi i kthimit të emigrantëve të paligjshëm duhet të jetë një prioritet kyç për Kryeministrin e ri”-thotë ai në nisje të artikullit.

Më tej artikulli vijon: Pasi kam folur me Kryeministrin dhe Sekretaren e Brendshme, e di se zgjidhja e këtij problemi është një prioritet për të dy, por ne duhet të japim rezultate tani.

Numri i njerëzve që vijnë me varka të vogla vetëm nga Shqipëria është rritur në 40 për qind të të gjitha kalimeve të Kanalit midis majit dhe shtatorit të këtij viti.

Ne kemi parë më shumë se 10,000 meshkuj nga Shqipëria të moshës 18 deri në 40 vjeç që vijnë këtu dhe përpiqen të përfitojnë nga sistemi ynë bujar për azil-kërkuesit– ose thjesht të bëhen pjesë e ekonomisë së zezë, ndërsa të tjerë bëhen pjesë e kriminalitetit. Mos mendoni se këtë gjë e them vetëm unë.
Shikoni çfarë u tha deputetëve muajin e kaluar Dan O’Mahoney, komandanti i caktuar nga Forcat Kufitare për kontrollin e kalimit të klandestinëve në Kanal.

Ai foli për një “rritje eksponenciale” të mbërritjeve të bandave kriminale shqiptare që “fituan terren” në Francën veriore.  Atje, shqiptarët vihen në kontakt me bandat shqiptare në Britaninë e Madhe, të cilat po dominojnë në trafikun e qenieve njerëzore, drogës, prostitucionit dhe tregtisë së armëve. Kjo nuk mund të vazhdojë! Shifrat që vijnë këtu dhe problemet që ato sjellin janë thjesht shumë të mëdha. Thjesht nuk do të kemi mjaft hotele në vend për t’i strehuar nëse vazhdojnë me këtë ritëm marramendës. Nuk është vetëm Kenti që po ndjen presionin, autoritetet lokale në mbarë vendin po përpiqen të strehojnë numrat në rritje të emigrantëve që vijnë nga Kanali.

Çmenduri totale

Ne nuk mund të vazhdojmë të shpenzojmë 6.8 milionë paund në ditë në hotele për ata që kanë mbërritur përmes kalimeve me gomone në Kanal.
Mënyra se si përpunohen kërkesat për azil nga Ministria e Brendshme është për të ardhur keq dhe përsëri ne duhet të shohim një ndryshim të menjëhershëm.

Vetëm 4% e numrit të përgjithshëm të atyre që kërkuan azil, të cilët mbërritën në këtë vend vitin e kaluar me gomone, iu janë përpunuar kërkesat e tyre dhe deri vonë, vendimmarrësit merrnin mesatarisht 1.7 vendime për azil në javë.

Kjo mungesë produktiviteti është qesharake dhe nuk do të bëjë asgjë për të trajtuar numrin e madh të kërkesave të patrajtuara.

Shumë nga 10,000 meshkujt beqarë shqiptarë që kanë kaluar Kanalin këtë vit, padyshim që do të pretendojnë azil.

Shqipëria jo vetëm që është një vend i sigurt, por ata kanë kaluar nëpër vende të tjera të sigurta si Franca para se të arrijnë këtu. Pastaj duhen mesatarisht 450 ditë që kërkesa e tyre të përpunohet! Çmenduri totale!

Nuk na ka mbetur shumë kohë për t’u dëshmuar atyre që na mbështetën në vitin 2019 se ne kemi dorëzuar Brexit-in dhe më në fund kemi rifituar kontrollin e kufijve tanë.
Pasojat elektorale të mospërmbushjes së kësaj çështjeje janë të dukshme, humbja e mbështetjes në qendrat tradicionale konservatore për shkak të kësaj krize të vazhdueshme do të na çonte në rrugën e humbjes së zgjedhjeve të ardhshme. Merrni masa të shpejta.

Pra, cila është zgjidhja e kësaj krize?
Unë i mirëpres komentet e Rishi Sunak se ai po mundohet për këtë çështje dhe kam besim se kryeministri do të japë rezultat.

Një marrëveshje e re ambicioze me Francën – duke përfshirë vendosjen e personelit britanik përgjatë Kanalit – duhet të ndihmojë në ndalimin e mijëra të tjerëve që të arrijnë në brigjet tona.
Por ne duhet të sigurohemi që ata që po mbërrijnë ilegalisht pa asnjë mjet për të qenë këtu, të kthehen me shpejtësi.

Gjermania dhe Franca kanë marrëveshje me Shqipërinë për të rikthyer mijëra njerëz që përpiqen të vijnë në vendet e tyre pa asnjë motiv për ta bërë këtë. Britania duhet të ketë një marrëveshje të ngjashme, jam i kënaqur që ministrat po punojnë për të ndërtuar këtë mbi marrëveshjen aktuale. Kjo do të na lejonte të ndërmarrim veprime të shpejta për të nxjerrë jashtë vendit njerëz që thjesht nuk duhet të ishin këtu. Dhe do t’u dëshmonte votuesve se po bëjmë gjithçka që mundemi për ta thyer atë rrugë dhe për ta bërë atë krejtësisht të pazbatueshme për kontrabandistët e qënieve njerëzore. Britania duhet të jetë krenare për të dhënat e saj për të ndihmuar mijëra njerëz në nevojë të vërtetë nga e gjithë bota.

Por ne duhet të ndjekim rrugën e kombeve të tjera evropiane dhe të sigurojmë që njerëzit pa pretendime, të cilët kërkojnë të përfitojnë nga mikpritja jonë, të kthehen sa më shpejt të jetë e mundur.

 

Pas