Kryesore

Deputetët e PD denoncojnë nga çdo cep i vendit: Janë mbyllur shkollat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:23 - 17/09/18 |
b.f

Deputetët e PD janë shpërndarë sot në terren, në zonat e tyre me rastin e nisjes së vitit të ri shkollor. Përmes videoje ato sjellin panoramën nga veri në jug, duke dëshmuar se prindërit janë të shqetësuar për mbylljen e shkolla.

Luçiaono Boçi nga fshati Boçovë i Fierit:

Mbyllja e shkollave në Fier dhe braktisja nga mijera nxënës është tregues i dhimbshëm se me Edi Ramën arsimi është çdo vit e më keq. Banoret e Fierit kundershtojne mbylljen e shkollave fillore dhe te mesme. Ata thone se kane dorezuar me Drejtorine Arsimore Fier peticionin ku kerkojne qe shkollat te mos mbyllen. “Femijet tane do te transferohen ne shkolla te tjera, shume me larg vendit ku banojme dhe ne e kundershtojme kete vendim. Na kane mashtruar”, thone ata.

Deputetja Jorida Tabaku në zonen e Zallherrit:

Qeveria me nje vendim te pakonsultuar me prinderit ka vendosur qe ne gjitha zonat e Priskes se Vogel te mbyllen. Keto shkolla tha Tabaku nuk kane asnje investim duke detyruar prinderit qe te zhvendosin femijet e tyre ne shkolla me te largeta.

Deputeti Xhemal Gjunkshi denoncon nga Dibra:

Rilindja” e arriti qëllimin , të shpopullojë fshatrat duke i degdisur. Janë me dhjetra shkolla që nuk do të hapen për të pritur nxënësit këtë vit , si në Sllovë , Kala të Dodës (Kallë ), Çidhën(Rrethas , Laças , Renx) , Luzni , Melan ( mbyllet në Trepçë , ndërsa e Rabdishtit zhvendoset në Bellovë).Janë mbyllur shkollat e Shimçanit, Bahutes e Limnjanit. Janë pothuajse të gjitha shkollat të pa rikonstruktuara, të pa lyera , pa xhama e me tavane të rëna.

Nga Dajci ne Shkoder deputetja Izmira Ulqinaku tregon arsyen e mbylljes se shkollave fillore dhe te mesme. Edhe ne veri te Shqiperise, denoncohet mosfillimi i vitit te ri shkollor per qindra nxenes, ndonese nje vit me pare mesimi vijonte normalisht.

Deputetja Lindita Metaliaj denoncon mbylljen e 9 shkollave ne qytetin e Lezhes. Nga Fishta zonja Metaliaj thekson se Edi Rama nuk ka prioritet arsimin dhe te ardhmen e vendit, por bashkeqeverisjen me bandat.

Deputeti Klevis Balliu denoncon mbylljen e 7 shkollave ne Pogradec. Largimi masiv i banoreve, kushtet e renda ekonomike dhe sociale, jane arsyet e mbylljes se tyre.

Deputetet e qarkut te Elbasanit Endri Hasa dhe Luciano Boci ishin sot ne shkollen e Bradasheshit, shkolle e cila ka kushtuar mbi 2 milione euro por qe sot ishte e mbyllur. Deputeti Hasa tha se banoret po largohen per shkak te kushteve te renda ekonomike dhe sociale. Deputeti Boci tha se shkolla e mesme Bradashesh e destinuar per femijet eshte dhene me qera per klientelen e qeverise.

Deputetja Dhurata Cupi denoncon ne diten e pare te nisjes se mesimit, mungesen e 35 nxenesve ne Patin te Klosit. Se bashku me kryetarin e kesaj Bashkie zonja Cupi thekson se mungesa e kushteve ekonomike ka bere qe dhjetra nxenes te mos nisin sot mesimin.

Pas