Aktualitet

Denoncimi i motrave te Infektivi, Rama: Deklaratë dhimbje dhe partie


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 17/02/21 |
Doriana Çepunaj

Kryeministri Edi Rama ka folur nga stadiumi Air Albania,  për dy denoncimet e qytetarëve ditën e djeshme nga spitalet Covid.

Një denoncim u bë nga vajza e një pacienti të shtruar te QSUT-ja, e cila tha se spitali nuk i kishte dhënë portofolin dhe florinjtë e babait të saj. Ndërsa një denoncim tjetër u bë nga dy vajzat e një pacienti të cilat thanë se babait të tyre nuk iu dha shërbim në spitalin Infektiv.

Kreu i qeverisë theksoi për rastin e dytë se nuk kishte asnjë të vërtetë në atë deklaratë dhimbje dhe partie.

 “Po flasim për dy raste të ndryshme, zonja nuk kishte kartën e identitetit me vete, njerëzve iu dha informacion gjysmak siç ato dy zonjat që qanë për humbjen e babait te spitali. QSUT e tha se çfarë kishte ndodhur se nuk kishte asnjë të vërtetë në atë deklaratë dhimbje dhe partie. Rastet e abuzuesve dhe batakçinje si rasti që vuri prapa hekurave 4 bluza të bardha që mos qofshin fare. Këto njollosin bluzat e bardha. Të gozhdohen nga balta. Me respekt për njerëzit që kanë dhimbje, mos i ndodhtë kujt. I mirëkuptoj të gjithë ata që çdo fatkeqësi ja faturojnë mjekëve, sesa juve që bëni propagandë në funksion të njerit apo tjetrit për të krijuar audiencë. Punë perfekte nuk ka, çdo punë ka defeket, si njerëz jemi të gabueshëm. Në këtë situatë njerëzit kanë nevojë për të vertëten, për ti dëgjuar të dyja palët më shumë se çdo gjë tjetër.’- tha Rama.

Pas