Aktualitet

Dënohet me vdekje, Gjykata e Tiranës refuzon të ekstradojë egjiptianin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:31 - 20/08/21 |
Opi Nion

Gjykata e Tiranës refuzon ekstradimin e shtetasit egjiptian Mohamed Rageh, i kërkuar nga drejtësia egjiptiane për vepren penale “vrasje me dashje”.

Gjatë gjykimit u provua se autoritetet egjiptiane nuk dhanë garanci që 50-vjeçari nuk do të dënohet me vdekje në rast ekstradimi. Ka qenë gjyqtari Artan Gjermeni që vendosi lirimin e menjëhershëm të Mohamed Rageh.

Rageh u arrestua në maj të këtij viti në aeroportin “Nënë Tereza” ndërsa po përpiqej të hynte në Shqipëri si turist.

Sipas informacioneve, Rageh në nëntorin e vitit 2019 ka vrarë me armë zjarri shtetasin egjiptian M. A., në Giza të Egjiptit, dhe më pas ka marrë automjetin e viktimës dhe është larguar nga vendi i ngjarjes. Ai konsiderohet si person me rrezikshmëri të lartë në vendin e tij.

Pas