Rajoni

Del video, Ivica Daçiç sulmon ambasadoren e Kosovës


               Publikuar në : 21:50 - 10/06/19 |
geliano fataj

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasadores së Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku e cila bashkë me delegacionin që e shoqëronte, ishte duke biseduar me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe i është drejtuar duke iu referuar një pjese të fjalimit të saj.

“Pavarësia e Kosovës nuk është produkt i në lëvizjeje secesioniste. Pavarësia e saj është produkt i dekolonizimit”, tha ambasadorja Çitaku në fjalën e saj në seancë.

“Për çfarë kolonizimi e ke fjalën? Kolonizatorët janë ata me të cilët je ulur”, tha Daçiç në serbisht.

Ambasadorja Çitaku ishte ulur me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteteve të Bashkuara me të cilët ajo po bisedonte. Ambasadorja tha Zërit të Amerikës se Daçiç e ndërpreu bisedën me ofendime te zhurmshme dhe të përsëritura.

“Unë isha e ulur me shpinë dhe (Ministri i Jashtëm serb) Ivica Dacic filloi të flasë pas meje me zë të lartë. Duke u munduar te me denigrojë mua personalisht si dhe Ambasadoren (Teuta) Sahatqija, e posaçërisht miqtë tanë ndërkombëtarë, Daçiç sillej në selinë e Kombeve te Bashkuara sikur të ishte në kafene”, tha ajo. Ambasadorja Çitaku tha se ajo vetë as nuk u kthye dhe as nuk reagoi./ Opinion.al

Çitaku-Daçiç

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, e cila bashkë me delegacionin që e shoqëronte, ishte duke biseduar me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe i është drejtuar duke iu referuar fjalimit të saj. “Pavarësia e Kosovës nuk është produkt i një lëvizjeje për shkëputje. Pavarësia e saj është produkt i dekolonizimit”, tha ambasadorja Çitaku në seancë.Ambasadorja Çitaku i tha Zërit të Amerikës, për incidentin që është kapur në kamera, se Ministri i Jashtëm i Serbisë ndërpreu bisedën me ofendime te zhurmshme dhe të përsëritura“Unë isha e ulur me shpinë dhe (Ministri i Jashtëm serb) Ivica Daçiç filloi të flasë pas meje me zë të lartë, duke më thënë ‘Vlora, për çfarë kolonizimi e ke fjalën? Ti je ulur në tryezë me kolonizatorët e Kosovës. Këta i ke kolonizatorë!’”, tha zonja Çitaku duke thënë se ai po u referohej përfaqësuesve të Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara. “Duke u munduar te me denigrojë mua personalisht si dhe Ambasadoren (Teuta) Sahatqija, e posaçërisht miqtë tanë nderkombetarë, zoti Daçiç sillej në selinë e Kombeve te Bashkuara sikur të ishte në kafene”, tha ajo. Ambasadorja Çitaku tha se as nuk u kthye, as nuk reagoi.

Posted by VOA – Zëri i Amerikës on Monday, 10 June 2019

Pas