Kryesore

Deklaratë e fortë e SHBA-ve: Thaçi dhe Vuçiç kanë mbështetjen tonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:35 - 19/09/18 |
b.f

Ambasadori i SHBA në Beograd, Kyle Scott, deklaroi se Aleksandër Vuçiç dhe Hashim Thaçi kanë mbështetjen e Amerikës në kërkim të një zgjidhjeje paqësore.

Scott është shprehur se SHBA-të, mbështeten në inteligjencën e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Mogherini është ndërmjetësuese e dialogut midis Thaçit dhe Vuçiçit.

Gjatë një konference në Beograd, për sfidat e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, Scott foli edhe për tri çështje kritike që ekzistojnë sot në rajon.

1-Dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

2-Emri i Maqedonisë dhe mosmarrëveshja me Greqinë

3-Mbajtja e Bosnje dhe Hercegovinës shtet.

Lajm i mirë është se këto probleme nuk janë të pazgjidhshme. Shohim guxim te liderët e Maqedonisë dhe Greqisë. Përparimi në Bosnje nuk është aq i shpejtë. Në Beograd shohim lëvizje të reja sa i përket marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve (me Kosovën). Shpresojmë se zgjidhja e pranueshme dhe e qëndrueshme do të gjendet shpejt, – tha Scott, cituar nga Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Thaçi dhe Vuçiç kanë shpalosur së voni idenë e ndryshimit të kufijve, si zgjidhje e mundshme e mosmarrëveshjeve midis dy vendeve. Mogherini ka thënë se çdo zgjidhje është e pranueshme përderisa është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare./Opinion.al

 

Pas