Aktualitet

Deklarata e Kim, Rama: Dakord, por adresa është gabim se nuk jam unë që …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:23 - 11/05/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama i pyetur nga gazetarët komentoi sot një reagim të ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim, për reformën në drejtësi. Kim ka thënë se reforma në drejtësi do jetë e suksesshme kur të mos mendojmë se është e përshtatshme që drejtuesit politikë në pushtet ose jo të thonë se drejtësia shërbehet kur tjetri shkon në burg apo drejtësia nuk jepet kur një nga ana ime përfundon në burg.

Rama tha se është dakord me këtë, pikë për pikë thjesht adresa është gabim se nuk është kryeministri ky që thotë se drejtësia gabon nëse vjen te PS.

 Pyetje: A e quani ju leksion në gjuhë të huaj këtë qëndrim të ambasadores amerikane kur thotë se reforma në drejtësi do jetë e suksesshme kur të mos mendojmë se është e përshtatshme që drejtuesit politikë në pushtet ose jo të thonë se drejtësia shërbehet kur tjetri shkon në burg apo drejtësia nuk jepet kur nga ana ime përfundon në burg?

Përgjigja e Ramës: Jam shumë dakord me këtë, pikë për pikë thjesht adresa është gabim se nuk jam unë ky që them se drejtësia po gabon se po vjen te ana ime.

Unë po them që si po vjen në anën tonë të shkojë dhe në anën tjetër, ne duam drejtësi 360 gradë.

Jam shumë dakord me ambasadoren amerikane nuk kam asnjë dalim këtu, ku e shihni ju dallimin?

Po flas për ndërhyrjet, për ndërhyrje për presion, këtë mua nuk ma thotë dot askush as anglisht, as shqip, as gjermanisht fare.

Pas