Bota

Defekt teknik, pezullohen fluturimet në SHBABëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:08 - 11/01/23 |
Opi Nion

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një ndërprerje e sistemit ka shkaktuar pezullim të trafikut ajror në të gjithë SHBA-në, duke bllokuar miliona pasagjerë dhe duke bllokuar operacionet në disa nga aeroportet më të ngarkuara në botë.

Numrat më të fundit nga faqja e gjurmimit të fluturimeve FlightAware tregojnë pwr më shumë se 4000 vonesa dhe gati 700 anulime fluturimesh në të gjithë SHBA.

Nisjet nuk kanë rifilluar ende nga asnjë aeroport – bar Newark në New Jersey dhe Atlanta Airport – por FAA thotë se pret që fluturimet të rifillojnë në orën 09:00 të kohës Lindore (14:00 GMT).

Pas