Aktualitet

Debat i ashpër/ Tabaku: Përdor SPAK si qen sulmi, Veliaj: Qetësohu pi pak ujëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:22 - 22/02/22 |
Opi Nion

Me debate të ashpra është shoqëruar sot mbledhja e Komisionit Hetimor për Inceneratorët, ku sot po dëshmon kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Teksa kryetarja e Komisionit Hetimor, Jorida Tabaku e pyet për vendimin e këshillit bashkiak të Tiranës për pronësinë e landfillit të Sharrës, Veliaj i lexon shkresat e kryebashkiakëve të PD në Vorë e Kavajë.

Tabaku akuzoi Veliajn se po i ngatërronte qëllimisht çështjet dhe ka kërkuar të marrë dokumentet që Veliaj kishte në dorë, por kryebashkiaku i Tiranës nuk pranoi t’i dorëzonte.

Pjesë nga debati:
Tabaku: Pronën mbi të cilën shtrihet landfilli i Sharrës a është në pronësi të Bashkisë së Tiranës?
Veliaj: Kjo është e pandershme, e bëre pyetjen, tani dëgjo përgjigjen. Ja ku i ke dokumentet. Nëse do kishit vajtur në punë në Bashkinë e Tiranës, do e kuptonit që prona është shtet. Për sa kohë nuk është pronë bashkiake, nuk mund të pyetet Këshilli bashkiak. Ju gënjeni, sepse ja ku e keni vendimin e këshillit bashkiak.
Tabaku: Po flasim për dy gjëra të ndryshme. I cilit vit është vendimi.
Veliaj: Ja ku e keni vendimin e këshillit bashkiak.
Tabaku: Citojeni pak vendimin.
Veliaj: Edhe njëherë, me qetësi, po ju them se i jam përgjigjur kërkesës së ministrisë për landifillin. Unë nuk flas kurrë për qarkun, por për Bashkinë e Tiranës. Ju them me qetësi se më keni atribute që nuk i kam.
Tabaku: Po i ngatërroni qëllimisht çështjet.
Veliaj: Nuk po më le të flas. Ti mund të bësh pyetjet, por jo të japësh përgjigje. Është e pandershme kjo. Nëse nuk më lë të flas…
Tabaku: Më lexo vendimin. Mos bëj si viktimë.
Veliaj: Po të jetë për përballjet tona, të kam mundur në gjyq për shpifje. Mos ma hiq mikrofonin, se je dënuar për shpifje.
Tabaku: Më lexo vendimin e këshillit bashkiak.
Veliaj: Ja ku e ke vendimin. Në dallim nga ju, unë vij i përgatitur. Nuk dëgjoj Monikën në televizor, që bëhet gazi i botës. Ja ku e ke vendimin e 2017.
Tabaku: Po…
Veliaj: Më lër të mbaroj se kjo që po bën është e padrejtë. Sapo ju provova se kam folur në emër të Bashkisë së Tiranës dhe jo të qarkut. Meqë ra fjala, meqë ju kam kolegë të PD, po ju them se të njëjtën shkresë ka bërë edhe Isa Sakja, pse merrni vetëm timen.
Tabaku: Do vijë dhe Sakja.
Veliaj: Ja ku e keni dhe shkresën e Isa Sakjas të PD-së. Ky mavria shkon dhe në detaje.
Tabaku: Mos ofendo njeri, lexo.

Veliaj: Po lëre tani, se po ta donit nuk e linit pa post. Unë e kam kaluar në këshill bashkiak, po ky jo. Ky flet në shkresë për shpronësim, do bënte shpronësim në Tiranë nga Kavaja, imagjino. Zelli i PD, që ju nuk e përfshini, por përfshini vetëm shkresën time…
Tabaku: Nuk kam ardhur këtu të dëgjoj politikën tënde.
Veliaj: Ti je dënuar për gënjeshtër. Pyetja është…
Tabaku: Pyetjet i bëj unë. I kërkoj komisionit të marrë dokumentet e kryebashkiakut.
Veliaj: Dokumentet më duhen këtu, do e dëgjosh përgjigjen? Jam duke u përgjigjur.
Tabaku: Administroni vendimin e këshillit bashkiak.
Veliaj: Jam duke u përgjigjur. Jam duke e përdorur materialen, nuk mund të ma marrësh nga dora. Për sa kohë po provoj që gënjeni, s’ma merr dot nga dora.
Tabaku: Gënjeshtari më i madh në këtë vend jeni ju.
Veliaj: Ju kam mundur në gjyq. Nuk ma merr dot nga dora dokumentin, që ekspozon gënjeshtrën tuaj.
Tabaku: Çfarë frike keni nga vendimi i këshillit bashkiak?
Felaj: Ka një standard.
Veliaj: Nuk mund të bësh pyetje mbi pyetje, prit njëherë përgjigjen.
Tabaku: Jo, do pres vendimin e këshillit bashkiak.
Veliaj: E mbarove pyetjen?
Tabaku: Nëse del jashtë objektit, do të ndërpritesh. Përgjigju për Bashkinë Tiranë.
Veliaj: Bashkia e Vorës…
Tabaku: Për Bashkinë Tiranë… Jeni duke gënjyer në dëshmi. Kur të jesh Agim Kajmaku, atëherë hajde e na lexo vendimin e Bashkisë Vorë. Sot je përgjegjës për Bashkinë Tiranë.
Veliaj: Merr pushim, qetësohu.
Tabaku: Lexo vendimin e këshillit bashkiak të Tiranës.
Veliaj: Qetësohu, merr frymë.
Tabaku: Jam shumë e qetë, s’kam nevojë për mbrojtje. Ti ke dhjetë mbrojtës këtu, por ju dal të gjithëve përballë.
Veliaj: Të kam mundur.
Tabaku: Bashkë jemi përballur e do përballemi. Ti e përdor SPAK si qen sulmi.

 

 

 

Pas