Sport

Cristiano Ronaldo ia shiti Topin e Artë të 2013-ës njeriut më të pasur të IzraelitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:13 - 11/01/23 |
Opi Nion

Topi i Artë që Cristiano Ronaldo fitoi në vitin 2013 u nxor në ankand dhe u shit për bamirësi në vitin 2017 për 532,000 paund. Ai që e bleu trofeun e CR7 ishte njeriu më i pasur i Izraelit, Idan Ofer.

Trofeu i vërtetë është i ekspozuar në muzeun e Madeira-s pasi Ronaldo kërkoi specifikisht që t’i bëhej një kopje për t’u shitur në ankandin e mbajtur në Londër.

Fondacioni Make-A-Wish është një organizatë bamirëse që ndihmon në përmbushjen e dëshirave të fëmijëve të sëmurë rëndë. Trofeun, sipas dorëzimeve, e dorëzoi agjenti i atëhershëm i lojtarit Jorge Mendes dhe jo Ronaldo.

Ronaldo shënoi 55 gola në po aq ndeshje të luajtura për Real Madridin në sezonin 2012-13.

Nga pesë çmimet e tij, viti 2013 ishte një vit që ikona e atëhershme e Real Madridit konkurroi më ngushtë me Lionel Messin dhe Franck Ribery, pasi sulmuesi francez fitoi trefishin e tij me Bayern Munich në sezonin 2012-‘13.

Ofer, sipas Forbes, ka një vlerë prej 8.1 miliardë paundësh sipas Forbes, dhe pasi e vuri pasurinë përmes minierave, transportit dhe energjisë, u zhvendos në industrinë e sportit.

Pas