Rajoni

COVID/Rritet numri i viktimave dhe i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 03/06/20 |
Opi Nion

Është rritur numri i viktimave dhe i personave të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut. Mësohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 4 viktima dhe 101 të infektuar.

Viktimat janë nga Shkupi, Kumanova, Prilepi dhe Tetova.

“Janë persona kryesisht të moshuar, të diagnostikuar edhe më sëmundje tjera kronike si; diabet, sëmundje të zemrës, tension të lartë e diagnoza tjera”, thuhet në raportin e Institutit të Shëndetit Publik.

Shkupi vazhdon të mbetet vatra e rasteve të reja dhe sipas raportit, në kryeqytet janë shënuar 59 raste. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut tani ka arritur në 2,492 prej të cilëve 1,605 janë shëruar, ndërsa 742 raste janë ende aktiv.

Komisioni i Sëmundjeve Infektive të enjten do të diskutoj gjendjen pas rritjes së rasteve me Covid-19 dhe nuk e përjashton mundësinë e paraqitjes së propozimit në qeveri për aplikimin e masave kufizuese, në veçanti gjatë fundjavës kur besimtarët ortodoks shënojnë një festë fetare.

Megjithatë, Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se virusi për momentin nuk e ka fuqinë e njejtë, si në fillim të pandemisë, dhe se të gjithë të infektuarit janë në gjendje stabile.

Ai gjithashtu ka theksuar se numri i lartë i rasteve është edhe si rezultat i numrit të lartë të testeve që po kryhen në Maqedoninë e Veriut. / Opinion.al

Pas