Aktualitet

COVID në Shqipëri/ Ulet numri i testimeve, zbulohen vetëm 35 raste të rejaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 20/06/22 |
Opi Nion

Është ulur numri i testimeve për zbulimin e qytetarëve të infektuar me COVID-19, gjë e cila rrjedhimisht ka sjellë dhe zbulimin e një numri më të ulët të rasteve të reja.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve janë kryer vetëm 165 testime duke zbuluar 35 qytetarë të infektuar me COVID-19.

Rastet e reja janë shënuar  22 në Tiranë, 4 në Durrës, 3 në Peqin, nga 2 qytetar në Lushnje, Pogradec, nga 1 qytetar në Himarë, Korçë.
Janë 685 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 9 pacientë. Janë shëruar 141 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,262 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (20 Qershor 2022)

Raste të reja ditore 35
Të shëruar në 24 orë 141
Të shtruar në spitale 9
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 165

Testime totale 1,838,470
Raste pozitive 277,444
Raste të shëruara 273,262
Raste Aktive 685
Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 530
Fier 42
Vlorë 42
Durrës 19
Lezhë 14
Gjirokastër 9
Korçë 9
Elbasan 7
Berat 6
Shkodër 4
Dibër 2
Kukës 1

Pas