Aktualitet

Covid/Më shumë se 11 mijë raste aktive në vend, gjysma e tyre në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 07/11/20 |
Opi Nion

Situata e koronavirusit në Shqipëri është përkeqësuar ndjeshëm në javët e fundit. Kurba e rasteve të reja të personave të infektuar, por edhe e viktimave ka shënuar rritje prej mesit të tetorit.

Aktualisht në vendin tonë sipas Ministrisë së Shëndetësisë, regjistrohen 11,146 raste aktive. Qarku me numrin më të lartë të të infektuarve është Tirana me 5492 raste pozitive e ndjekur nga Durrësi me 963 raste, Fieri me 905 raste dhe më pas vjen Korça me 713 raste, Shkodra me 634 raste dhe Elbasani me 526 raste.

Rritja e numrit të infektuarve në Shqipëri vjen në një kohë kur Europa është duke kaluar valën e dytë të pandemisë COVID-19 dhe shumë shtete kanë forcuar masat kufizuese.

Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë, raportoi më herët se në 24 orët e fundit janë regjistruar 495 raste të reja, ndërsa bën me dije se 8 persona kanë humbur jetën.

COVID-19 – Statistika (7  Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                              495

Të shëruar ne 24 orë                            141

Të shtruar në spitale                            352

Humbje jete në 24 orë                         8

Testime ditore                                     1927

Testime totale                               137,172

Raste pozitive                            23,705

Raste të shëruara                      12,002

Raste Aktive                            11,146

Humbje jete                                 557

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5492

Durrës            963

Fier                  905

Korçë                713

Shkodër            634

Elbasan           526

Lezhë               524

Vlorë             474

Berat             317

Kukës                266

Gjirokastër        221

Dibër               111

 

Pas