Bota

COVID-19/ Rregullatori i barnave në BE miraton vaksinën AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:38 - 29/01/21 |
Opi Nion

Rregullatori i barnave në Bashkimin Europain ka miratuar për përdormi kundër COVID-19 vaksinën AstraZeneca.

Kjo vaksinë do të përdoret për njerëzit e moshës mbi 18 vjeç. Javën e kaluar prodhuesit e vaksinës AstraZeneca thanë se furnizimet e vaksinave do të ulen për shkak të problemeve në një nga fabrikat e saj të BE.

Pas kësaj deklarate, Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është shprehur se kontrata e nënshkruar në Gusht përmbante “urdhra detyrues” dhe iu bëri thirrje për një shpjegim kompanive prodhuese të vaksinës anti-COVID./ Opinion.al

Pas