Bota

COVID-19 në Slloveni, nga nesër disa qytete në karantinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:57 - 15/10/20 |
Opi Nion

Pas rritjeve të rasteve të reja me COVID-19, Sllovenia ka vendosur që nga dita e nesërme të vendos në karantinë disa qytete të cilat konsiderohen si zona të rrezikshme.

Dekreti i qeverisë ndalon mbledhjen e më shumë se 10 personave në vende publike ose private në Slloveninë qendrore, Gorenjska, Koroska, Zasavje, Posavje, Savinjska dhe pjesa juglindore e Sllovenisë do të hyjë në fuqi në mesnatë.

Një masë e tillë u prezantua në këto qytete pasi në dy javët e fundit, një mesatare prej 140 banorësh për 100,000 u prekën nga koronavirusi.

Pas