Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/Ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 08/12/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2,317 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 346 qytetarë.

Rastet e reja janë regjistruar në këto bashki: 146 në Tiranë, 27 në Fier,  16 në Durrës, 15 në Korcë, Elbasan, 14 në Lushnje, 11 në Sarandë, 9 në Kamëz, Mallakastër, Vlorë, Gjirokastër, Berat, 6 në Krujë, Gramsh, 5 në Shkodër, 4 në Rroskovec, 3 në Shijak, Përmet, Tepelenë, 2 në Kukës, Kurbin, Vorë, Kavajë, Skapar, Devoll, 1 në Malësi e Madhe, Has, Tropojë, Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Dibër, Selenicë, Delvinë, Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Kolonjë, Memaliaj, Maliq.

Sipas MSH, në të gjithë vendin janë 5,982 pacientë aktivë me Covid-19.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 156 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar.

Në 24 orët e fundit e kanë humbur betejën me virusin 4 qytetarë:

-Dy qytetarë  nga Fieri 59-77 vjeç, një qytetar 79 vjeç nga Korça dhe një qytetar nga Tirana 85 vjeç.

Janë shëruar 566 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 193,533 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (08 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          346

Të shëruar në 24 orë       566

Të shtruar në spitale       156

Humbje jete në 24 orë     4

Testime ditore                 2,317

Testime totale              1,411,627

Raste pozitive                202,641

Raste të shëruara          193,533

Raste Aktive                      5,982

Humbje jete                      3,126

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2993

Fier                 637

Gjirokastër     528

Shkodër          424

Durrës             348

Berat               269

Elbasan           254

Vlorë                208

Lezhë               149

Korçë               98

Kukës               45

Dibër                37./Opinion.al

Pas