Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ Ulen rastet e reja, regjistrohet 1 viktimë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:32 - 22/05/21 |
Opi Nion

Shqipëria vijon të shënojë shifra të ulëta të rasteve të reja por dhe viktimave me COVID-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë është shënuar në 24 orët e fundit 1 viktimë dhe 23 raste të reja me COVID-19 në vendin tonë. Rastet e reja kanë ardhur pas ekzaminimit të 3862 testimeve të dyshuara pozitivë me COVID-19. Kujtojmë se ditën e djeshme janë regjistruar 35 raste infektimesh në vend.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 4 raste në Tiranë, 3 në Vlorë, nga 2 raste në Devoll, Elbasan. Kukës, Vau i Dejës, Skrapar, nga 1 rast në Durrës, Mirditë, Librazhd, Gjirokastër, Sarandë, Shijak.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 176 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128,601 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 60 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetare 77 vjeçe nga Berati. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (22 Maj 2021)
Raste të reja ditore 23
Të shëruar në 24 orë 176
Të shtruar në spitale 60
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 3,862

Testime totale 695,738
Raste pozitive 132,176
Raste të shëruara 128,601
Raste Aktive 1,133
Humbje jete 2,442

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 670
Korçë 115
Shkodër 85
Vlorë 58
Elbasan 38
Berat 38
Lezhë 37
Gjirokastër 37
Fier 26
Durrës 14
Kukës 14
Dibër 1

Pas