Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ Një viktimë dhe 28 raste të reja në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:48 - 10/04/22 |
Opi Nion

Një 82-vjeçar nga Lushnja ka humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e shëndetësisë bënë me dije se gjatë këtij harku kohor janë regjistruar 28 raste të reja me COVID-19 nga  442 testime të kryera.

Rastet e reja janë konstatuar 16 në Tiranë, 4 Vlorë, 2 në Berat, nga 1 qytetar në Tepelenë, Gjirokastër, Sarandë, Delvinë, Divjakë, Shijak.

Janë 385 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 10 pacientë, nga të cilët 2 janë në gjendje më të rënduar. Janë shëruar 24 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,341 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Prill 2022)

Raste të reja ditore 28
Të shëruar në 24 orë 24
Të shtruar në spitale 10
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 442

Testime totale 1,786,721
Raste pozitive 274,219
Raste të shëruara 270,341
Raste Aktive 385
Humbje jete 3,493

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 221
Fier 43
Vlorë 42
Elbasan 21
Korçë 17
Berat 14
Gjirokastër 8
Durrës 7
Shkodër 7
Lezhë 3
Kukës 2

Pas