Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri, 8 raste të reja dhe asnjë viktimë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 08/07/21 |
Opi Nion

Vijojnë të jenë të ulëta shifrat e infektimeve ditore nga Covid në vend. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë shënuar 8 raste te reja nga 2980 testime të kryera dhe asnjë viktimë si pasojë e Covid-19.

Rastet e reja janë regjistruar në këto bashki: 4 raste në Tiranë, 2 raste në Korçë, 1 rast në Devoll, 1 rast në Gjirokastër.
Aktualisht janë 72 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, ndërsa në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 5 pacientë.

Po në 24 orët e fundit janë shëruar 2 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,037 që nga fillimi i pandemisë.

Statistika (8 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 8
Të shëruar në 24 orë 2
Të shtruar në spitale 5
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2980

Testime totale 826,513
Raste pozitive 132,565
Raste të shëruara 130,037
Raste Aktive 72
Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 29
Korçë 10
Elbasan 8
Shkodër 6
Fier 6
Vlorë 5
Durrës 3
Lezhë 2
Gjirokastër 2
Kukës 1/Opinion.al

Pas