Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ 55 të infektuar, asnjë viktimë në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 05/05/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit, janë kryer 1280 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 55 qytetarë.

Rastet e reja janë regjistruar në këto bashki: 18 në Tiranë, 6 në Fier, nga 5 qytetarë në Durrës, Sarandë, 4 në Vlorë, nga 3 qytetarë në Himarë, Skrapar, nga 2 qytetarë në Lushnje, Kamëz, Vlorë, nga 1 qytetar në Lezhë, Delvinë, Kolonjë, Elbasan, Gramsh.Janë 290 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

MSH bën me dije se aktualisht në spitalin COVID-3 po marrin trajtim 6 pacientë, ndërsa thekson se në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete si pasojë e Covid-19.

Fatmirësisht, në këtë hark kohor janë shëruar 56 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,480 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Maj 2022)

Raste të reja ditore           55
Të shëruar në 24 orë        56
Të shtruar në spitale         6
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 1280

Testime totale               1,810,232
Raste pozitive                  275,266
Raste të shëruara             271,480
Raste Aktive                         290
Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            188
Fier                  34
Vlorë               22
Elbasan            9
Durrës              7
Shkodër           7
Korçë               6
Gjirokastër      5
Berat                5
Lezhë               4
Kukës               3

Pas