Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, 5 viktima dhe 108 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 30/04/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se në 24 orët e fundit në vend janë kryer 2808 testime, nga të cilat kanë rezultuar 108 raste pozitive. Sipas njoftimit zyrtar, bëhet me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 5 viktima.

Viktima janë shënuar 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 59- 81 vjeç.

Rastet e reja janë konfirmuar 28 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 8 raste në Fier, 5 raste në Shkodër, Devoll, Sarandë, 3 raste në Durrës, Lezhë, Lushnje, Pukë, 2 raste në Krujë, Kavajë, Tropojë, Gjirokastër, Pogradec, Vau Dejës, Skrapar, Patos, Këlcyrë, Gramsh, 1 rast në Mirditë, Berat, Mallakastër, Delvinë, Divjakë, Prrenjas, Maliq, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 732 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 109,338 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Statistika (30 Prill 2021)

Raste të reja ditore 108
Të shëruar në 24 orë 732
Të shtruar në spitale 116
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 2808

Testime totale 635,709
Raste pozitive 131,085
Raste të shëruara 109,338
Raste Aktive 19,353
Humbje jete 2,394

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15696
Fier 1391
Durrës 304
Shkodër 512
Korçë 378
Gjirokastër 292
Vlorë 261
Elbasan 129
Kukës 115
Dibër 102
Berat 103
Lezhë 70

Pas