Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, 13 viktima dhe 782 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:16 - 03/12/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka  njoftuar se në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona, ndërsa janë konfirmuar 782 raste të reja nga 2.256 testime të kryera.

Viktimat e 24 orëve të fundit janë regjistruar; 13 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Vlora, 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci dhe 1 qytetar nga Korça.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë; 315 raste në Tiranë, 46 raste në Sarandë, 32 raste në Fier, Kavajë, Vlorë, 31 raste në Berat, 30 raste në Durrës dhe Lushnje, 28 raste në Shkodër,  23 raste në Elbasan, 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kolonjë,  18 raste në Pogradec, 16 raste në Kuçovë, 15 raste në Kurbin,  10 raste në Krujë, 9 raste në Has dhe Përmet, 8 raste në Malësi e Madhe,  7 raste në Kukës, Mirditë, Mallakastër, Gramsh, 6 raste në Mat,  5 raste në Korçë dhe Delvinë, 4 raste në Peqin dhe Skrapar, 1 rast në Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (03 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                              782

Të shëruar ne 24 orë                          572

Të shtruar në spitale                           480

Humbje jete në 24 orë                       13

Testime ditore                                    2.256

Testime totale                        197.062

Raste pozitive                      40.501

Raste të shëruara                     20.484

Raste Aktive                              19.165

Humbje jete                               852

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10282

Durrës  1320

Elbasan  794

Fier  1455

Korçë  982

Vlorë  953

Shkodër  844

Lezhë  742

Berat  649

Kukës  397

Dibër  213

Gjirokastër  534

Pas