Bota

COVID-19 në SHBA, Kalifornia dhe Nevada rikthejnë maskat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:43 - 18/07/21 |
Opi Nion

Varianti “Delta” i COVID-19 ka alarmuar autoritetet shëndetësore në të gjithë botë, teksa në disa shtet është rritur numri i perosnave të infektuar.

Për shkak të rritjes së rasteve me COVID, SHBA do të rikthejë mbajtejne e maskave në Kaliforni dhe Nevada.

“Çdo shtet në vend, kryesisht Uashington, po shënonrritje të rasteve me delta”, thotë  Anand Sëaminathan, mjek në dhomën e emergjencës.

Më të rrezikuarit janë ata që nuk janë vaksinuar ende.

“Tani po shohim kryesisht të rinjtë që po infektohen me covid. Ata jo vetëm që po e kalojnë rëndë por edhe kanë nevojë për trajtim spitalor. Kjo është ajo që po ndodh. Por ajo që të rinjtë nuk po kuptojnë është se në këtë pikë do përjetojnë atë që njihet si efekti i gjatë i Covidit”, u shpreh Dr. Anand Sëaminathan, mjek në dhomën e emergjencës.

Vetëm javën e shkuar, në SHBA u shënuan më shumë se 26 mijë rasteve të reja me COVID, në rritje prej 67% nga një javë më parë sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hokpins.

Varianti deltaI Covid-19, raportuar fillimisht në Indi, po përhapet në mbarë Shtetet e Bashkuara, duke rrezikuar ata që ende nuk janë vaksinuar ndaj koronavirusit.

“Ose do të vaksinohemi në masë dhe tijapim fund covidit ose do të na duhet të pranojmë vdekjen”, thotë  mjekja O’Neal./ Opinion.al

Pas