Bota

COVID-19 në Itali, rritet numri i viktimave dhe rasteve të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:01 - 12/03/21 |
Opi Nion

Italia vijon të regjistrojë shifra të larta të viktimave dhe rasteve me COVID-19. Në 24 orët e fundit në këtë shtet janë shënuar 26824 raste të reja me COVID-19, ndërsa kanë humbur jetën 380 persona.

Referuar të dhënave për pandeminë, vendi me 60 milionë banorë do të mbyllet plotësisht gjatë festave të Pashkëve, pra në periudhën 3-5 prill, dhe gjithsesi do të vendoset karantina për çdo shifër që do të kalojë mesataren javore të 250 rasteve çdo 100 mijë banorë.

Sipas këtij parametri, janë 11 rajonet që nga java tjetër do të kalojnë në fashën e kuqe, dhe janë Lombardia, Emilja-Romanja, Piemonte, Veneto, Friuli Venecia Xhulia, Lacio, Marke, Bazilikata dhe Kampania, si dhe provincat autonome të Trentos dhe Bolzanos.

Pas