Aktualitet

COVID-19/ Dita me më pak raste pozitive në Shqipëri në raport me testimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 12/05/20 |
Al Do

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë identifikuar 4 raste të reja me COVID-19.

Kjo e çon numrin total të rasteve të regjistruara në vendin tonë në 876 nga të cilët vetëm 163 janë raste aktive pasi 703 pacientë janë shëruar.

Në 24 orët të fundit janë testuar 243 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19. Që nga fillimi epidemisë, sot shënohet dita me pozitivitetin më të ulët në vend, ndaj totalit të testimeve ditore, me vetëm 1.64 %. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar positive 4 qytetarë, përkatësisht 2 qytetarë në Krujë, 1 në Tiranë dhe 1 në Berat. Të shëruar janë 28 qytetarë. Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 876 qytetarë. 682 qytetarë janë shëruar, ose rreth 78% e të gjithë të prekurve. Në të gjithë vendin aktualisht janë 163 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Kamëz“, njoftoi Rovena Daja nga ISHP.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon: Tiranë 70, Krujë 51, Shkodër 16, Kamëz 12, Fier 5, Kurbin 3, Elbasan 2, Mirditë 1, Berat 1, Durrës 1, Korçë 1. /Opinon.al

Pas