Bota

COVID-19/ Bota në krizë, eksportet në Kinë rriten me 60.6%


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 07/03/21 |
Opi Nion

Teksa e gjithë bota ka presuar dëme të mëdha ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, Kina, vendi ku u konfirmuan raste e para, duket se po regjistron një rritje të madhe ekonomike.

Në periudhën janar-shkurt, Kina regjistroi një sufiçit tregtar prej 103.25 miliardë dollarë , duke u rikthyer nga deficiti 7.09 miliardë i dy muajve të parë të vitit 2020, në mes të krizës së COVID-19.

Eksportet u rritën për të tetin muaj me radhë me 60.6% në vit më shumë se ç’pritej me përmirësimin e kërkesës globale dhe duke hedhur poshtë parashikimet e analistëve, ndërsa importet u rritën për të pestin muaj radhazi me 22.2%.

Rritja e eksporteve, sipas asaj që u deklaroi dogana kineze, është më e madhja në mbi dy dekada, e drejtuar nga produktet elektronike që lidhen me punën inteligjente (+ 54,1%) dhe produktet tekstile-mjekësore (+ 50,2%) në kontrast me pandeminë e koronavirusit të ri, siç janë maskat. Të dhënat e fundit doganore janë në kontrast të plotë me rënien e vitit të kaluar me rreth 17% në eksporte dhe 4% në importe. Në dy muajt e parë të 2021, tregtia u rrit në përgjithësi me 32.2% në vit./ Opinion.al

Pas