Bota

Çmimi i vaksinave antiCOVID, mbi 2 miliardë doza deri në fund të 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:48 - 16/11/20 |
Al Do

Më shumë se 1 miliard njerëz mund të imunizohen ndaj koronavirusit deri në fund të vitit të ardhshëm,pasi dy kompani tashmë që kanë njoftuar prodhimin e vaksinave që krijojnë mbi 90% mbrojtje.

Kompania “Moderna” njoftoi sot se vaksina e saj ishte 95% efektive në provat e kryera, një javë pasi Pfizer / BioNTech treguan rezultatet se vaksina e tyre kishte efektivitet 90%.

Zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive të SHBA, Anthony Fauci, përshëndeti rezultatet si “dritë në fund të tunelit”

Përfshirja e njerëzve me rrezik të lartë infektimi dhe të moshuarve në provat e kompanisë Moderna sugjeroi që vaksina do të mbronte edhe më të prekshmit ndaj sëmundjes, tha Peter Openshaë, një profesor i mjekësisë eksperimentale në Imperial College London, i cili i përshkroi rezultatet si “jashtëzakonisht emocionuese”.

Megjithëse është më e shtrenjtë, vaksina Moderna potencialisht mund të sigurojë një avantazh të madh në krahasim me vaksinën e Pfizer, e cila kërkon ngrirje ultra të ftohtë midis -70 dhe -80 gradë Celsius nga struktura e prodhimit tek pacienti.

Moderna tha se kishte përmirësuar jetëgjatësinë dhe qëndrueshmërinë, që do të thotë që vaksina e saj mund të ruhet për gjashtë muaj në -20 gradë Celsius për transportimin dhe ruajtjen afatgjatë, dhe në temperaturat standarde të ftohjes prej 2 në 8 gradë Celsius për 30 ditë.

Moderna tha se mund të prodhonte 1 miliardë doza në fund të vitit 2021, duke iu shtuar 1.3 miliardë të tjerave nga Pfizer / BioNTech në të njëjtën kornizë kohore. Të dy vaksinat kërkojnë dy doza dhe pritet të vlerësohen nga rregullatorët në javët e ardhshme.

Vaksina Moderna nuk pritet të jetë në dispozicion jashtë SHBA deri vitin e ardhshëm. Kompania e bioteknologjisë tha se do të kishte 20 milion doza të gatshme për SHBA para fundit të vitit 2020 dhe shpresonte të prodhonte 500 milion deri në 1 miliard doza globale vitin e ardhshëm.

Moderna ka rënë dakord të sigurojë SHBA me 100 milion doza, me një mundësi për të blerë 400 milion më shumë. Japonia, Kanadaja, Zvicra, Katari dhe Izraeli gjithashtu kanë nënshkruar marrëveshje dhe komisioni Evropian ka një “marrëveshje të mundshme blerjeje” për 80-160 milionë doza.

Vaksina e Moderna-s pritet të kushtojë 43-50 për të dyja dozat që do injektohen. Ajo është më e shtrenjtë se rivalët e AstraZeneca/Universiteti i Oksfordit po synojnë të shesin vaksinat e tyre me rreth 3.3 euro doza, ndërsa vaksinat e Johnson & Johnson dhe një bashkëpunim midis Sanofi dhe GSK pritet që kushtojnë rreth 9 euro një dozë. Pfizer do t’ia shesë SHBA vaksinën për 33.4 euro, që përfshin dy injektimet e nevojshme./ Opinion.al

Pas