Aktualitet

Çmenduri/ Muhamedi nuk ishte myslimanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 06:25 - 05/05/16 |
b.f

Nuk ka më fe. Sa herë e kemi thënë, seriozë apo të buzëqeshur, përballë sjelljeve që nuk i miratojmë. Në të vërtetë, duam apo jo, feja ndikon në mënyrën e të menduarit dhe të sjellurit, në të gjithë botën. Domethënë që feja është, që çke me të: sot, ashtu sikurse në lashtësi, hyn në aspekte të ndryshëm të jetës sonë, cilido qoftë Zoti që nderojmë. Dhe, për sociologët, kjo gjë është e vërtetë edhe për ateistët madje. Po sa na kushtëzon? Dhe përse në botë, më shumë se 80 përqind e njerëzve identifikohen me një grup fetar? Natyrisht, nuk ekzistojnë përgjigje të drejta apo të gabuara: secili ka të tijën. Ngahera, njerëzit u janë drejtuar herë forcave të natyrës, herë qiellit e herë tokës për të gjetur rehati, siguri, përgjigje ndaj pyetjeve të fatit, jetës, vdekjes: “Si kemi mundur të takohemi, ti dhe unë, në mesin e më shumë se 7 miliardë qenieve njerëzore?”; “Përse ajo sëmundje goditi atë dhe jo mua?”; “Kush bëri të mundur që gjërat të shkojnë në këtë mënyrë?”…

Themeli i shoqërive

Mircea Eliade (1907-1986) studiuesi më i madh i besimeve fetarë i të gjithë kohërave, thoshte se besimi fetar është i pandarë nga njeriu dhe ka kushtëzuar zhvillimin mendor të tij: kështu, besimtari tipik lindor është i qetë dhe i shkëputur, i përqëndruar tek një botë përtej asaj reales, ndërkohë që besimtari perëndimor, është i detyruar brenda kufijve të një etike sjelljeje shumë të inkuadruar dhe precize. Duke qenë se kushtëzojnë individët, është e natyrshme që fetë të ndikojnë edhe shoqëritë dhe ligjet e tyre. India është një shembull: është vendi me numrin më të madh të bagëtive në botë, por Kushtetuta e pothuajse të gjithë shteteve rajonalë të saj e ndalon therjen e tyre. Eshtë një ligj i miratuar nga shteti por i diktuar nga feja, ftur i fesë budiste dhe jainiste, vegjetariane dhe jo e dhunshme.

Ndërsa në Perëndim, ndikimi i Vatikanit dhe prania fizike e Papës ndihen mbi të gjitha në mungesën e disa normave: ato për miratimin e martesave të homoseksualëve, eutanazinë dhe për të lejuar pjellorinë e asistuar edhe për çiftet që nuk lindin apo me sëmundje gjenetike. Nuk është për t’u habitur: në mijëra vite histori, feja ka kushtëzuar deri edhe strukturën e shoqërive tone, si dhe mënyrën tonë të të folurit.

Në fund të fundit, e dimë që për të transformuar katër shtëpi në një fshat, mjafton një kishë në një shesh. Jo rastësisht, në Francën lindore, ku mbizotëron kultura luterane, për të treguar që gjërat janë rikthyer në vendin e tyre, është zakon të thuhet: “Kemi rivendosur kishën në mes të fshatit”.

Cështje rregullash

Sigmund Freud e konsideronte marrëdhënien mes Zotit dhe besimtarëve, njësoj si atë mes një babai dhe bijve të tij, por pikërisht kjo marëdhënie, thoshte krijuesi i psikanalizës, i kishte bërë ata “bij” më pak të përgjegjshëm. Pasi kanë zbuluar se babai, pasi u bërtet, gjithmonë i fal, fëmijët nuk frenohen shumë më pas, për të shkelur rregullat: në të njëjtën mënyrë, të sigurtë për faljen, edhe të krishterët janë të prirur të mbyllin një sy për veprime jo shumë të drejtë.

Sidoqoftë, kristianizmi ka lënë nuanca kulturore të ndryshme në vende të ndryshëm europianë: në Francë, e mbytur prej kulturës Janseniste (rrëfimi i lindur në shekullin XVII), apo në Anglinë protestante, zgjedhja mes Zotit dhe djallit është drastike dhe më se e qartë: kush gabon paguan, pa kompromise. Dhe politikanët e dinë mirë. Ashtu si një prind i vërtetë, një Zot-baba mund të vlerësojë, dhe në fakt kush sillet mirë e di gjithmonë që për të ka në të ardhmen diçka të mirë. Për të krishterët, çmimi është bekimi i përjetshëm, por edhe induizmi garanton një lloj “shpërblimi spiritual”, i ashtuquajturi karma, i lidhur ngushtësisht me sistemin e kastave indiane.

Kthesa ekonomike

Sipas sociologut Max Weber, në bazë të kësaj doktrine të meritës, përmes migrimeve të ndryshëm të shpirtit, hindutë që u përkasin kastave më të ulëta mund të aspirojnë që të ngjiten në hierarki përmes rimishërimeve të mëvonshëm. Studiuesi gjerman ka folur gjithashtu i pari për ekzistencën e një lidhjeje të fortë mes fesë dhe ekonomisë: ai thoshte se kalvinizmi kishte ndikuar në lindjen e kapitalizmit, modern. Në fakt, besimtarët ndiqnin suksesin ekonomik, sepse e konsideronin si shenjë të miratimit hyjnor. Pra, edhe si garanci e shpëtimit të tyre pas vdekjes. Në të njëjtën kohë, teologjia e lirimit, një rrymë e mendimit katolik që është zhvilluar në Amerikën Latine shekullin që kaloi, duke luftuar kundër varfërisë dhe globalizimit ka sjellë ndryshime të dukshëm ekonomikë mes atyre popullsive.

Atëherë, çfarë të ardhmeje do të kenë besimet e ndryshëm në botë? Disa studiues kanë parashikuar që njerëzit do të përfundojnë duke iu larguar fesë. Të tjerë, si historiani francez, Rene Remond si dhe teologë të ndryshëm, mendojnë që feja nuk do të zhduket, por do të transformohet. Në fund të fundit, buda nuk ishte budist, Jezusi nuk ishte kristian dhe Muhamedi nuk ishte mysliman. /Focus/

Përshtatur në shqip nga bota.al

KOMENTO (17)

Shkruaj nje koment

  1. Ne islam esht e ndaluar pikturimi i qenjeve te gjalla per at shkak dhe muhamedi nuk ka lejuar qe ta pikturojne ngaqe ashtu kan devijuar popujt e me parshem ne fillim duke i pikturuar njerzit dhe me von i kan adhuruar ato piktura ose statuja(idhuj) sikurse krishteret e fete tjera qe mbajn ne faktoret e tyre ikona dhe i adhurojne ato

  2. Une mund te them kete qe asnje nuk e ka pare ose e ka pikrurua Muhamedi edhe ketu lind pyetjs pse ? pergjigjia mund te jet sepse i nuk ka ekzistuar edhe muhamedi u ngrit si nje myth te bashkonin arabet se ishin si bagetit te shperndar

  3. na cat k.. me gjith fe s ekuptoni qe ajo fe e qelbur na ka len mbrapa gjith kto vite, rraca e turqve dhe klyshat e enverit na kan len m e qindra vit e mbrapa, feja esht bisnes dhe nje menyre qe ka funksionuar prej mira vitesh per te trembur njerezit…behuni nje faqe serioze nje emision serioz se na cat k me kto budalliqe…

  4. e lexova kete artikull . shume intersant …por titulli ka shume pak lidhje me te gjithe kontekstin ….. kjo me duket nje menyre per te marr ndonje like ose view me shume . vk me ju gazetar

  5. Dhe Papa sesht ne rregull po tenkisha munci ti beja disa pytje pytjet do ishin 1 kush esht me i fuqishem KURANI apo BIBLA
    2 kur papa e bon kruqin dhe e pudh ate perse e ben ate apo ka sjell naj te mir ne kete tok apo kryqi esht ai qe u varen mijra njerz e ulan aty te gjall deri sa tju dilnin kockat kur ne kryq u var dhe biri i ZOTIT JEZUSI edhe sot ne 2016 ka dal kjo feja re ISIS qe puth cdo arm luftarake qe shfaros me te madh e me te vogel

  6. Feja eshte shpikur nga njeriu dhe jo njeriu nga feja dhe njerzimi nuk e din akoma se nga ka ardhur nga MAJMUNI nga BALTA apo esht kriju adami pastaj eva e tjerit i solli lejleku sepse njerzit nuk jan njelloj njepjes jan te zi nje pjes jan te bardh etj kjo esht si puna asaj historis kush e beri Veza Pulen apo Pula Vezen

  7. Ne te vertet llogjikisht, te gjithe profetet e zotit kan ardhur me te njejten fe dhe me nje shpallje njesimin e zotit ose ndryshe (monoteizem). Te gjithe kane ardhur per te shpallur fene me te paster qe ndodhet tani ne toke,fene islame. Ne te vertet njerzit jane ata qe kane ndryshuar fete, mbas vdekjeve te profeteve dhe i kane bere simbas perfitimeve te veta. por me fene e fundit (ISLAMIN) zoti esht bekuar qe do ta mbroj pa ndryshuar deri ne diten e fundit te kijametit. Edhe sikur te mblidheshin te gjith njerzit dhe te grumbellonin te gjith kuranet e botes dhe ta ndryshonin kete liber. Nuk do mundnin dot se zoti shum njerzeve ja ka ngulitur kuranin ne mendje. Dhe ceshte e verta sot shum njerez e din kuranin permendesh sic jan hoxhat dhe shum njerez te tjere.keshtuqe muhamedi (slws) ka qen musliman dhe te gjith profetet e zotit te permendur ne librat e shenjt kan qen musliman (MONOTEISTA) keshtuqe mos hulumtoni shum njerez se e verteta do dali nje dit ne shesh por per te gjith mosbesuesit ne fene e vertet do te jet nje vertet e hidhur.zoti past meshir per gjith ne amin

  8. Ta qifsha motren ti qe e ke shkrujt ska pike lidhje me titullin kryesor dhe mos guxo me ofendu fene muslimane

Pas