Kryesore

“Buxhetit 2022”/ Komisioni i Ekonomisë rrëzon dekretin e Metës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:58 - 16/12/21 |
Opi Nion

Është rrëzuar dekreti Presidentit Ilir Meta për kthimin e ligjit për Buxhetin 2022 në Kuvend nga Komisioni i Ekonomisë.

Meta argumentoi për dekretimin e tij se buxheti në tërësinë e tij është një plan antisocial dhe ka mangësi shqetësuese të transparencës në lidhje me politikat fiskale.

Për presidentit, ky buxhet paraqet problematikë shumë shqetësuese në lidhje me nivelin e borxhit publik, përdorimin dhe efektit ekonomik të tij.

Meta nënvizon se mungesa ka edhe në mbështetjen e nevojshme buxhetore për shtresat në nevojë për kurimin ndaj COVID-19, të cilët trajtohen në shtëpi dhe jashtë sistemit spitalor.

Pas