Sport

Burimi i energjisë, zbulohet se çfarë konsumojnë lojtarët e skudrës së BrojësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:28 - 16/02/22 |
Opi Nion

Skuadra e Sauthempton, ku luan dhe shqiptari Armando Broja, ka gjetu mënyrën për të rifituar endergjitë gjatë ndeshjeve.

Rreth minutave 60-70 është vënë re që skuadra e Sauthempton ndalon shpesh lojën për shkak të ndonjë dëmtimi, ndërkohë që lojtarët shkojnë drejt stolit dhe konsumojnë një xhel energjie.

Duket se kjo është teknika e trajnerit Ralf Hasenhutl që lojtarët të kenë energji deri në fund të ndeshjes.

Xhel energjisë mendohet se ndihmojnë në qëndrueshmërinë e lojtarëve, efekti i së cilës fillon 10 minuta pas konsumimit.

Stili i futbollit që luan tekniku austriak me ekipin e tij është presioni ndaj kundërshtarëve, gjë e cila harxhon energji dhe ky xhel i ndihmon ata për të mbajtur rezultatin në minutat e fundit të takimit.

Përdorimi i këtij xheli nuk është aspak ilegal, madje ish-fiziologu i ekipit të Ullvërhempton, Fil Hajuard, është shprehur se mjekët duhet tu a rekomandojnë këtë të gjitha ekipeve.

Pas