Bota

Britania vaksinon 50-vjeçarët,Johnson: Gati të marr vaksinën e AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:06 - 17/03/21 |
Opi Nion

Procesi i vaksinimit kundër koronavirusit në Britaninë e Madhe po vijon me ritme të shpejta.

Pasi u vaksinuan të gjithë të moshuarit, grupet e riskut dhe mjekët, autoritetet kanë vendosur të shtrijnë vaksinimin e personave mbi 50 vjeç. Lajmi u tha nga ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock.

Përmes një deklarate për mediat, Hancock u shpreh se me vaksinimin e kësaj grupmoshe përmbyllet cikli i personave më të rrezikuar nga koronavirusi. Ai gjithashtu ftoi qytetarët të mos e humbasin shansin për të mbrojtur veten dhe të tjerët dhe të vaksinohen.

Pas shpalljes se kësaj fushata reagoi dhe kryeministri Boris Johnson, i cili tha përpara Dhomës së Komunëve se është gati të vaksinohet me AstraZeneca, duke qenë se shumë vende kanë pezulluar përdorimin e kësaj vaksine për motive sigurie.

Pas