Bota

Britania tanke për Ukrainën, Rusia: Do t’i djegim si të tjerëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:11 - 16/01/23 |
Opi Nion

Kremlini është zotuar të hënën se tanket që Britania planifikon të dërgojë në Ukrainë “do të digjen”.

Rusia ka paralajmëruar sot perëndimin se furnizimi me një raund të ri armësh më të avancuara në Ukrainë nuk do ta ndryshojë rrjedhën e luftës.

“Ata po përdorin Ukrainën si një mjet për të arritur qëllimet e tyre anti-ruse”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kur u pyet për tanket britanike.

“Këto tanke po digjen dhe do të digjen ashtu si të tjerët,” shtoi Peskov.

Kujtojmë se Britania e Madhe konfirmoi të shtunën se do të dërgojë 14 nga tanket kryesore të betejës Challenger 2, si dhe mbështetje të tjera të avancuara artilerie në Ukrainë në javët e ardhshme.

Zëdhënësi i Kremlinit, sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA, mohoi gjithashtu ekzistencën e ndonjë konflikt midis ministrisë ruse të mbrojtjes dhe grupit mercenar Wagner.

Pas