Bota

Britania: Rusia planifikoi sulm kibernetik në Lojërat Olimpike të Tokios


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:22 - 19/10/20 |
Al Do

Hakerat rusë kishin planifikuar të sulmonin Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio me qëllim për t’i prishur ato, sipas zyrtarëve të inteligjencë inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar.

Zyra e Jashtme tha se inteligjenca ushtarake ruse, GRU, kryente “zbulim kibernetik” kundër zyrtarëve dhe organizatave të përfshira.

Sulmet e pretenduara ndodhën përpara se Lojërat të shtyheshin deri në 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Sidoqoftë, zyrtarët nuk specifikuan natyrën ose shkallën e sulmeve kibernetike në detaje.

Në të njëjtën kohë, Departamenti i Drejtësisë i SHBA njoftoi akuza kundër gjashtë oficerëve rusë të GRU për sulme të dyshuara kibernetike që i shërbejnë “përfitimit strategjik të Rusisë”.

Grupi u përpoq të prishë Lojërat Olimpike Dimërore 2018, zgjedhjet presidenciale Franceze 2017 dhe rrjetin e energjisë të Ukrainës, thanë prokurorët e SHBA

“Asnjë vend nuk i ka armatosur aftësitë e tij kibernetike me aq keqdashje ose papërgjegjësi sa Rusia”, tha ndihmësi i Prokurorit të Përgjithshëm Xhon Dimërs në një konferencë për shtyp, duke e quajtur atë “seria më përçarëse dhe shkatërruese e sulmeve kompjuterike që i janë dhënë ndonjëherë një grupi të vetëm”. /Opinion.al

Pas