-Teknologji

Nis shitja, porositen 2 milionë iPhone 12 në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:40 - 19/10/20 |
el ida

Porositë për iPhone 12 në 24 orët e para kanë kaluar ato të iPhone 11. Është ky vlerësimi i analistit Ming-Chi Kuo nga “TF International Securities”, sipas të cilit Apple ka shitur 2 milionë iPhone 12 në 24 orët e para të hapjes së porosive. Analisti vë në dukej faktin se kërkesa për iPhone Pro është dominuar nga Kina ku rrjeti 5G  është më i disponueshëm.

Modeli bazë iPhone 12 është një zëvendësim i drejtpërdrejtë i telefonit më të njohur të Apple nga viti i kaluar, iPhone 11. Ai ka një ekran të ri dhe të përmirësuar 6.1 inç me teknologjinë OLED që zëvendëson teknologjinë LCD të përdorur në paraardhësin e tij.

IPhone 12 ka një sistem të ri 12-megapiksel me kamerë të dyfishtë në pjesën e pasme me lente normale dhe ultraëide dhe kamerën selfie. Trupi i telefonit është prej alumini si paraardhësi i tij, ndërsa pjesa e pasme është prej qelqi. Telefoni është 11% më i hollë se modeli i mëparshëm dhe ka teknologjinë e re të xhamit në ekran Ceramic Shield, e cila është 4 herë më e fortë se teknologjia paraardhëse.

Në SHBA iPhone 12 kushton 799 dollarë./Opinion.al

 

Pas