Bota

Britania rrit shkallën e kërcënimit nga një sulm i mundshëm terrorist


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:59 - 03/11/20 |
Opi Nion

Britania e Madhe, po mobilizohet për ndonjë sulm të mundshëm terrorist. Niveli i kërcënimit nga terrorizmi është rritur në “kritik” ka thënë ministrja e Brendshme britanike, Priti Patel.

“Publiku britanik duhet të jetë vigjilent por jo i alarmuar”,  tha zonja Patel, pasi konfirmoi se tani do të ketë “polici më të dukshme në të gjithë vendin”.

Vendimi për të rritur nivelin e kërcënimit të Mbretërisë së Bashkuar është marrë nga Qendra e Përbashkët e Analizës së Terrorizmit (JTAC). JTAC është e vendosur në Londër dhe përbëhet nga ekspertë të anti-terrorit nga policia, qeveria dhe agjencitë e sigurisë.

Sipas sistemit qeveritar të klasifikimit, niveli i ri nënkupton që është shumë e mundshme që ndonjë sulm të ndodhë.

Kjo masë nga ana e autoriteteve britanike vjen pas sulmit terrorist që goditi Vjenën mbrëmjen e djeshme, duke lënë katër persona të vdekur, ndërsa policia eliminoi autorin.

Sulmi në Vjenë ndodhi një javë pas atij në Paris, ku u vranë tre persona pranë një kishe në Nicë./ Opinion.al

Pas