Bota

Britania e Madhe: Udhëheqim përpjekjen për të pezulluar Rusinë në Interpol


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 28/02/22 |
Opi Nion

Britania e Madhe do të kërkojë të pezullojë Rusinë nga organi ndërkombëtar i policisë Interpol.

Lajmi është bërë i ditur nga Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel në parlamentin britanik.

“Qeveria ukrainase ka kërkuar sot që qeveria ruse të pezullohet nga anëtarësimi i saj në Interpol dhe ne do të drejtojmë të gjitha përpjekjet ndërkombëtare për këtë qëllim”, tha Patel.

Interpoli është një agjenci globale që lehtëson policinë në 195 vendet e saj anëtare për të bashkëpunuar në hetimet penale./Opinion.al

Pas