Aktualitet

Britania deporton 20 shqiptarë, Patel: Nga 2021 kemi kthyer 1 mijë prej tyreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:29 - 12/08/22 |
Opi Nion

Të enjten, më 11 gusht qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka larguar drejt vendit tonë 20 shqiptarë të dënuar për vepra të ndryshme penale. Një prej të kthyerve në Shqipëri kishte tejkaluar qëndrimin në Mbretërinë e Bashkuar dhe dy të tjerë u kthyen pasi nuk iu aprovua kërkesa për azil.

Mes tyre ndodhej një individ i dënuar me gjashtë vjet burgim për mbajtje të armëve në një vend publik dhe posedim me qëllim të furnizimit me drogë të klasit A, një individ i dënuar me tre vjet burgim për posedim me qëllim të furnizimit me drogë të klasit A, një individ i dënuar me mbi pesë vjet burgim për komplot/furnizim me droga të kontrolluara të klasës B.

Për largimin e shqiptarëve, Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha: “Këta kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe ne nuk do të ndalemi para asgjëje për të larguar ata që nuk kanë të drejtë të jenë këtu. Ata janë përgjegjës për vepra të tmerrshme, duke përfshirë përfshirjen në furnizimin me drogë të klasës A, e cila ka një ndikim shkatërrues te njerëzit, familjet e tyre dhe komunitetet tona. Që nga viti 2021, ne kemi hequr afro 1000 shqiptarë, duke përfshirë disa që kaluan Kanalin ilegalisht për të ardhur në MB. Britanikët nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë time për t’i bërë rrugët tona më të sigurta duke vazhduar të largojë kriminelët e huaj. Kjo është pjesë e një plani të rregullt kthimesh në shumë vende, për të larguar ata që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në MB”.

Që nga janari 2019, Mbretëria e Bashkuar ka hequr 10,741 shkelës të shtetasve të huaj (deri në fund të dhjetorit 2021).

Pas