Sport

Briken Calja zyrtarisht kampion bote


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:52 - 30/12/21 |
Opi Nion

Briken Calja është zyrtarisht Kampion Bote në shkëputje dhe nënkampion në shtytje dhe dygarësh. Vetë peshëngritësi e dha lajmin me një status në profilin e tij në Facebook. Ai tha se në mëngjesin e së enjtes kishin ardhur përgjigjet e testeve antidoping, që treguan pastërtinë dhe vërtetësinë e medaljeve historike të Botërorit të fundit.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur që medaljet e arit dhe të argjendit certifikohen si të Shqipërisë, të shqiptarëve dhe personalisht të miat. Zyrtarisht Kampion Bote në shkëputje dhe nënkampion në shtytje dhe dygarësh.”

Në kampionatin botëror të peshëngritjes në Uzbekistan, peshëngritësi Briken Calja fitoi 1 medalje të artë dhe dy të argjendta.

Shtangisti 31-vjeçar u shpall në dygarësh nënkampion i botës, në kategorinë 73 kg për meshkuj. Ai doli i pari në stilin e shkëputjes, duke ngritur 156 kilogramë.

Ndërsa në stilin e shtytjes, peshëngritësi shqiptar ngriti në provën e dytë 186 kilogramë, duke fituar medaljen e argjendtë. Calja e humbi medaljen e artë në dygarësh, pasi ngriti 1 kilogramë më pak./ Klan News

Pas