Aktualitet

Brataj: Virusi nuk do të prekë 100% të popullatës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 11/07/20 |
Opi Nion

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj tha se koronavirusi nuk do të infektojë asnjëherë 100% të popullatës.

“Nuk do të infektohen 100% asnjëherë. Nga testet serologjike përqindja është 5.6 përqind. Edhe vendet që nuk janë hapur nuk kalojnë 10 përqind” tha Brataj gjatë një interviste në News 24,  duke shtuar se është maska ajo që mund të na mbrojë në këto momente. Ai pohoi se po punohet për të gjetur një vaksinë dhe virusi do ta ketë një fund, nuk është pa mbarim.

Ndërkohë, Brataj shprehu shqetësim për numrat e lartë të infektimeve tek të rinjtë, të cilët po dominojnë tashmë të prekurit.

“Në këtë moment kemi më shumë të infektuar të rinj. Mosrespektimi i masave në këto mosha është në maksimum. Më shqetësn që këtë transmetim po e çojnë në familje Në fund të korrikut dhe gushtit do të na paraqiten prindërit dhe gjyshërit e tyre, do të jetë me shumë rrezik”, tha mjeku./Opinion.al

Pas