Aktualitet

Borxhi 650 mln euro/ Ahmetaj: Testi i vështirë, u kalua me sukses


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:50 - 25/11/21 |
Opi Nion

Në seancën plenare të kësaj të enjteje, zv/kryeministri Arben Ahmetaj ka folur për daljen e Shqipërisë në tregjet ndërkombëtare dhe marrjen e Eurobondit.

Nga foltorja e Kuvendit, Ahmetaj ka deklaruar se dalja e Shqipërisë në tregjet ndërkombëtare ka qenë një test i vështirë, por u kalua me sukses.

Sipas Ahmetajt, Shqipëria ka shënuar një rekord pasi është hera e parë që nxjerr një eurobond prej 10 vitesh.

Teksa tha se ekonomia shqiptare u godit nga pandemia dhe tërmeti, Ahmetaj theksoi se mënyra e trajtimit të situatës financiare nga qeveria tregon se ka një  maturim në aspektin e konsolidimit fiskal.

“Shumëkush nga ju e di mirë që çdo herë testohemi dhe testohemi në tregun ndërkombëtar në sytë investitorëve që në genetikë të tyre janë akull të ftohtë. Nuk e gjykojnë Shqipërinë me emocion por me të vetmin emocion të atë të kompanive që e vlerësojnë Shqipërinë në aspektin makroekonomik, institucional dhe monetar. Testi megjithëse i vështirë, kaloi me sukses. Shqipëria shënoi një rekord qoftë në daljen e një instrumenti afatgjatë, është hera e parë që Shqipëria nxjerr një Eurobond prej 10 vitesh me një çmim kuponi, 3.5% dhe me një interes 3.75%. Është e vërtetë që ekonomia shqiptare kaloi periudhë jashtëzakonisht të vështirë gjatë tërmetit  dhe pandemisë dhe të dyja, tërmeti dhe pandemia lënë të gjitha gërvishtja afatgjatë fytyrën e një ekonomie, por mënyra si e kemi trajtuar, mënyra si e furnizuam ekonominë, si jemi zgjeruar në mënyrë të maturuar tregon që kjo mazhorancë, kjo qeveri, dhe vetë Shqipëria ka arritur një maturim në aspektin e konsolidimit fiskal”, tha Ahmetaj.

Pas