Bota

Boris Johnson thirrje udhëheqësve të G7 për situatën në Afganistan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:51 - 16/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka bërë thirrje urgjente për udhëheqësit e G7 referuar situatës në Afganistan.

Johnson ka kërkuar mbajtjen e një  teleconference për të diskutuar përkeqësimin e situatës. Në një bisedë telefonike me Presidentin Francez Emmanuel Macron, të dy udhëheqësit ranë dakord që Britania dhe Franca do të punonin së bashku në Shtetet e Bashkuara Këshilli i Sigurimit i Kombeve në një rezolutë të mundshme të përbashkët.

“Unë mendoj se të gjithë u befasuan nga shpejtësia me të cilën talebanët erdhën në pushtet në Afganistan,” tha Sekretari i Jashtëm Britanik Dominique Raab më herët në një fjalim televiziv.

Qeveritë perëndimore po diskutojnë se si të merren me situatën në Kabul, ku mijëra njerëz që dëshpërimisht donin të largoheshin nga Afganistani përmbytën aeroportin pasi talebanët morën kontrollin e kryeqytetit.

Pas